miniaturka

„Sulmierzyce lubią ludzi!”

16 listopada zainaugurowana została XIX edycja Szlachetnej Paczki. W tym dniu otwarto bazę rodzin potrzebujących pomocy. Ulicami miast wojewódzkich w całym kraju przeszły pochody jednoczące ludzi gotowych pomagać innym, rozumiejących drugiego człowieka, a przede wszystkim otwartych, życzliwych, uśmiechniętych i lubiących innych. Inicjatywa Szlachetnej Paczki pojawiła się blisko dwadzieścia lat temu. To jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce.    „Do Szlachetnej Paczki włączane są Rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Wolontariusze docierają do prawdziwej biedy – tej niezawinionej, ukrytej, a nie tej, która krzyczy, domaga się i żąda pomocy. Mądrą pomoc otrzymują Ci potrzebujący, którzy mimo słabości walczą o zmianę swojej sytuacji, nie są bierni, nie czekają na jałmużnę. Ale również Ci, którzy nie poradzą sobie sami – ubodzy seniorzy czy niepełnosprawni. Paczka ma być dla nich umocnieniem w ich zmaganiach, przywróceniem nadziei i wiary w bezinteresowną dobroć ludzi. ”(szlachetnapaczka.pl) W inauguracji tegorocznej edycji Paczki w Łodzi, po raz pierwszy  wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach oraz Orkiestra Dęta Gminy Sulmierzyce działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej  w Sulmierzycach.  O godzinie 11.00  z  Placu Wolności w Łodzi w kierunku ulicy Piotrkowskiej wyruszył barwny pochód, który tworzyli organizatorzy Marszu, liderzy i wolontariusze Szlachetnej Paczki   i Akademii Przyszłości, a także zaproszeni goście i sympatycy. W Marszu wzięli udział znani łódzcy sportowcy – ŁKS Commercecon Łódź (mistrzynie Polski w siatkówce kobiet) oraz Wilki Łódzkie (zawodnicy futbolu amerykańskiego). Obecne były lokalne media: TVP3 Łódź, Telewizja TOYA, Radio Łódź i Dziennik Łódzki. Uważamy, że wszyscy mieszkańcy gminy Sulmierzyce mogą czuć się dumni, ponieważ marsz odbywał się z udziałem uczniów szkoły w Sulmierzycach oraz przy wtórze orkiestry dętej z naszej gminy. Pięknie prezentowały się w dłoniach uczestników czerwone baloniki, a baner z napisem: „Sulmierzyce – lubimy ludzi” udowodnił, że chcemy i potrafimy pomagać. Gratulacje należą się również członkom orkiestry. Godnie reprezentowali oni gminę  Sulmierzyce. Marszowe takty rozgrzały chyba wszystkie serca w Łodzi, a słowa uznania, jakie można było usłyszeć zarówno od organizatorów akcji, jak  i od przypadkowych przechodniów, sprawiły wszystkim ogromną radość. Społeczność sulmierzyckiej szkoły została darczyńcą dla jednej z Rodzin Szlachetnej Paczki – wspieramy Panią Janinę, starszą, samotną, schorowaną kobietę. Zachęcamy wszystkich uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły, a także lokalną społeczność – mieszkańców gminy Sulmierzyce, do wsparcia naszego przedsięwzięcia. Koordynatorem akcji w szkole są wychowawcy świetlicy: Iwona Deryngier i Kamila Rzeszowska.Warto włączać się w różnego rodzaju akcje charytatywne, warto pomagać innym i lubić drugiego człowieka, warto współpracować. Pomagajmy mądrze, celowo, świadomie  – to główne założenia Szlachetnej Paczki.

  Zapraszamy do pomocy!

Katarzyna Kulbat, Iwona Deryngier, Kamila Rzeszowska