miniaturka

6 maja, w przeddzień urodzin księcia Józefa Poniatowskiego,  obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Z powodu pandemii była to pierwsza taka uroczystość od czasu przywrócenia imienia naszej szkole. W celebrowaniu święta wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Z tej okazji została przygotowana uroczysta akademia, podczas której przybliżono bohaterskie czyny, odważne poglądy i wielki patriotyzm ks. Józefa Poniatowskiego. Wiersze recytowane przez uczniów przeplatane były pieśniami patriotycznymi i scenkami z życia Księcia. Całość uzupełniona została  prezentacją multimedialną. Na zakończenie akademii uczestnicy mogli wysłuchać autorskich wierszy uczniów, napisanych na cześć wielkiego wojownika. Tłem, a zarazem dekoracją akademii były portrety Księcia namalowane przez uczniów naszej szkoły. Po prezentacji montażu słowno-muzycznego wszyscy zgromadzeni mogli skosztować urodzinowego tortu. W drugiej części szkolnych obchodów zorganizowano dla uczniów liczne atrakcje. Społeczność szkolna uczestniczyła w różnorodnych zajęciach, które przybliżyły historyczne znaczenie wydarzeń z placu boju księcia Józefa Poniatowskiego. Najmłodsi uczniowie szkoły kolorowali kredami portret Patrona na placyku szkolnym, inni mieli możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu do celu, jeszcze inni wzięli udział w teleturnieju „1 z 10” sprawdzającym wiedzę z życia i działalności księcia Józefa Poniatowskiego. Na boisku szkolnym odbył się pokaz jazdy konnej i strojów rycerskich. Był to dzień ciekawy, inny i pełen wrażeń, tak jak barwna postać Patrona naszej szkoły, który już za życia wzbudzał sympatię, choć miał też przeciwników.

Krążyły o nim legendy. Żołnierze go kochali, a młodzież podziwiała za odwagę i heroizm.