miniaturka

30 maja klasy drugie z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Chorzowa i Radzionkowa. W Chorzowie odwiedzili Śląski Ogród Zoologiczny, którego powierzchnia sięga blisko 50 ha. Tam uczniowie mogli zobaczyć kilkadziesiąt egzotycznych i niespotykanych zwierząt. Byli w słoniarni, egzotarni, w kotlinie dinozaurów czy w mini zoo.

     Kolejnym punktem wycieczki, było Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, gdzie uczestnicy zobaczyli mnóstwo ciekawych przedmiotów codziennego użytku i nie tylko, których pomysłowość zadziwia i zaskakuje każdego zwiedzającego. Eksponaty celowo nie zostały opatrzone opisami, ponieważ to przewodnicy wchodzili w interakcję ze zwiedzającymi angażując ich do wspólnej zabawy i zdobywania nowej wiedzy zadając pytania „co to?” i „do czego służyło?”. W Muzeum uczniowie mieli także możliwość uczestniczenia w warsztatach formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego. Ponadto obejrzeli projekcję filmu „Chleb” przedstawiającego krótką historię chleba, tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba kiedyś oraz dziś.

     Ciekawym doświadczeniem dla wycieczkowiczów była lekcja w klasie szkolnej, gdzie wszyscy zasiedli w dawnych, drewnianych ławkach,
a przewodniczka opowiedziała o historii nauczania oraz zwyczajach panujących przed laty w szkołach, pokazała dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje oraz przybory. Każdy miał okazję spróbować pisania rysikami na kamiennych tabliczkach.

    Po sytym obiedzie w dużej sali balowej, wycieczkowicze udali się do Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego, wyjątkowego miejsca, obejmującego 70 obiektów z budowanych z drewna. Tam mogli przenieść się w czasie do przeszłości, zajrzeć do drewnianych chat, przybliżyć sobie styl życia ludności wiejskiej i małomiasteczkowej.

Zadowoleni i pełni wrażeń wycieczkowicze wieczorem powrócili do Sulmierzyc, gdzie czekali na nich rodzice.