6 października 2022r. uczniowie klas V ze Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach odwiedzili pracownię ceramiki „Zbychewka” znajdującą się w Nowym Janowie niedaleko Bełchatowa. Wycieczka była niedługa, ale za to dostarczyła niemałej frajdy wszystkim uczestnikom.
Gospodarze „Zbychewki – państwo Ewa i Zbigniew – niezwykle ciepło przyjęli gości ze szkoły w Sulmierzycach. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny, a także odbyli przejażdżkę traktorem z wozem drabiniastym po lesie. Wszystko to było dla nich bardzo ciekawe. Pani Ewa opowiedziała dzieciom o swojej pracy, wyjaśniła, w jaki sposób tworzy się ceramiczne wyroby, zdradziła tajniki ich wykonywania, zdobienia i barwienia. W czasie spotkania każdy uczestnik otrzymał swój kawałek gliny i dzięki wskazówkom artystki samodzielnie ulepił domek oraz inną wymyśloną przez siebie ozdobę. Okazało się, że piątoklasiści byli bardzo pomysłowi i precyzyjni, a ich oryginalne prace bardzo się wszystkim podobały. Gdy uczniowie klasy Va lepili z gliny, ich koleżanki i koledzy z klasy Vb wybrali się traktorem pana Zbyszka do lasu. Tam wysłuchali ciekawych opowieści o zwierzętach, roślinach i klimacie. Dzieci miały okazję policzyć wiek sosny, dowiedzieć się, co to jest jemioła i jaki ma wpływ na drzewa, a także nauczyć się rozpoznawać rydze. Był czas na spacer, zabawę w chowanego, jazdę na rowerze, a nawet na skoki na trampolinie i relaks na huśtawce. Gospodarze zadbali też o to, by nikt nie wyjechał od nich głodny i zorganizowali ognisko z pieczeniem kiełbasek. Naprawdę wszyscy czuliśmy się tam jak u siebie w domu. „Zbychewka” to miejsce niby zwyczajne, a jednak niezwykłe. Jego gospodarze to ludzie bardzo pogodni. Widać, że kochają to miejsce i ludzi, a swoim entuzjazmem, optymizmem i radością życia zarażają innych. Na pewno warto zaplanować wizytę w gospodarstwie pani Ewy i pana Zbyszka, a kto raz tutaj przyjedzie, będzie chciał wrócić – tak jak piątoklasiści ze Sulmierzyc…
Katarzyna Kulbat, Iwona Deryngier