miniaturka

Wycieczka do Trójmiasta 28-29.05.2024 Naszą dwudniową, morską przygodę zaczęliśmy od Gdyni, miasta modernizmu i żeglarzy. Spacer rozpoczęliśmy od najważniejszego punktu gdyńskiego śródmieścia Skweru Kościuszki, gdzie spotkaliśmy największe turystyczne atrakcje miasta: okręt-muzeum „Błyskawica”, który służył Polskiej Marynarce Wojennej w trakcie trwania walk II Wojny Światowej , trzymasztowy piękny żaglowiec „Dar Pomorza” oraz modernistyczny budynek Akwarium Gdyńskiego, prezentujący faunę i florę środowisk wodnych. Następnie przejechaliśmy do Sopotu, polskiej stolicy wakacji, wypoczynku i plażowania. Potem chwila relaksu na Molo, które na ponad 450 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej oraz spacer po słynnej ulicy Bohaterów Monte Cassino, zwanej popularnie „Monciakiem”, która pełna jest restauracji, sklepów, kawiarni i artystów.  Kolejny dzień rozpoczęliśmy od historycznego centrum w Gdańsku. W czasie spaceru miejscowa przewodniczka opowiedziała nam o  m.in.: nabrzeżu Motławy, średniowiecznym Żurawiu, monumentalnym Domu Towarzystwa Przyrodniczego, urokliwej ul.Mariackiej i jej kamienicach. Oprócz tego zobaczyliśmy reprezentacyjny Długi Targ, z symbolem Gdańska, czyli Fontanną Neptuna, typowy dla wielkich dawnych miast kupieckich Dwór Artusa, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, XVI-wieczny Dom Schumannów oraz manierystyczną Zieloną Bramę. Odchodząc niedaleko, dotarliśmy do „Korony Gdańska”, czyli Bazyliki Mariackiej, największej ceglanej budowli sakralnej w Europie. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, nowoczesnym i multimedialnym muzeum, którego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o II Wojnie Światowej, szczególnie z perspektywy Polski i Polaków, których losy zostały naznaczone czasem wojny. Muzeum ma być również miejscem upamiętnienia ofiar systemów totalitarnych i ludzi, którzy przeciwko tym systemom walczyli. Mimo poważnego tematu, muzeum bardzo zadbało o wizualną część wystaw, dzięki temu otwiera się na młodych zwiedzających i jest doskonałym miejscem na lekcję historii przeprowadzoną w nowoczesny sposób.