miniaturka

101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada to ważny i piękny dzień – święto każdego Polaka. Tego dnia myślami wracamy do historii i uświadamiamy sobie, że Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem. W  trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia,  12 listopada 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach uczcili 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W asyście sztandaru szkolnego uczestniczyli w apelu o podniosłymi wzruszającym charakterze.

W krótkiej części artystycznej przybliżono  wszystkim zebranym okrutną historię tamtych lat. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną kraju, jaka panowała przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Zwrócono szczególną uwagę na siłę ducha narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli nie poddał się i nie stracił nadziei, a nieustannie podejmował walkę o Ojczyznę. Występujący przypomnieli również najważniejsze powstania narodowe. Wystąpienia uczniów uzupełniała prezentacja oraz pieśni patriotyczne, co pozwoliło lepiej zrozumieć rozterki i uczucia walczących o suwerenność naszego narodu.