miniaturka

Z wizytą w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku

6 listopada 2019r. uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku. Wyjazd ten był podsumowaniem akcji „ŚWIETLIK ZWIERZĘTOM”, prowadzonej przez wychowawców świetlicy. Inicjatorką przedsięwzięcia była pani Kamila Rzeszowska. Przez cały październik sulmierzyckie świetliczaki zbierały karmę i różne akcesoria (koce, zabawki) dla psów i kotów. Uwrażliwienie na potrzeby zwierząt, uczenie przyjaznego stosunku, miłości, empatii i szacunku do innych stworzeń, a w szczególności do tych słabszych, potrzebujących, bezdomnych to coś niezwykle cennego i ważnego w procesie wychowania dzieci. Uczniów naszej szkoły powitała kierowniczka schroniska, która najpierw opowiedziała o funkcjonowaniu ośrodka, a następnie oprowadziła po jego terenie i pokazała zwierzęta, które obecnie przebywają w schronisku. Poznaliśmy warunki, w jakich żyją opuszczone zwierzęta. Każde zwierzę przebywające w schronisku ma imię, zapewnione dobre warunki sanitarne, własną budę i miskę, opiekę weterynaryjną oraz możliwość adopcji i znalezienia nowego domu. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób głodne, opuszczone, bezdomne psy i koty trafiają do schroniska. Zwierzęta, po odbyciu kwarantanny i przeprowadzeniu zabiegów weterynaryjnych (szczepienie, odrobaczenie, sterylizacja i jeśli jest to konieczne – leczenie), mogą być adoptowane. Pani kierownik opowiedziała również jak wygląda proces adoptowania psa lub kota oraz jak ważna jest odpowiedzialność za każde żywe stworzenie, które staje się naszą własnością, a także co można zrobić, aby pracować w schronisku jako wolontariusz. Dzieci przekonały się, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek wobec słabszej, często bezbronnej istoty. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w akcji. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia schroniska. Być może ktoś z Was zdecyduje się na adopcję? W radomszczańskim schronisku na dom, przyjaźń i miłość czeka wiele kotów i psów …

Iwona Deryngier