miniaturka

  Spotkanie z Biszkoptem

 

8 marca 2022r. uczniowie klas IVa, IVb oraz VIIa ze Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa  Poniatowskiego w Sulmierzycach odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku.

Nie była to pierwsza wizyta reprezentantów naszej szkoły w tym miejscu. Od lat organizowana jest w Sulmierzycach pomoc zwierzakom. Uczniowie przynoszą karmę, żwirek dla kotów, zabawki, koce, ponieważ kochają czworonogi i troszczą się o ich los. W tym roku uczniowie klas IVa i IVb  zdecydowali się wziąć udział w wirtualnej adopcji zwierzaka ze schroniska. Było to poprzedzone wieloma rozmowami w klasach, przeglądaniem  zamieszczonych  na stronie schroniska w Radomsku zdjęć psiaków, a nawet wyjazdami z rodzicami do schroniska. Ostatecznie postanowili, że adoptują Biszkopta, jedenastoletniego mieszańca w kolorze biszkoptowym. Zobowiązali się do comiesięcznej wpłaty 30 zł na konto schroniska i teraz o tym pamiętają. Wyjazd do Radomska był też okazją, by zobaczyć na żywo Biszkopta . Dużą radość sprawiło dzieciom wypatrywanie pupila, zanim jeszcze  zbliżyły  się do boksów. Gdy pracownik schroniska skończył opowiadać  o opiece nad zwierzętami i o funkcjonowaniu tego miejsca, przyszedł czas na upragnione spotkanie. Wtedy dzieci mogły podejść do boksów, przyjrzeć się zwierzakom, zapoznać się z informacjami, jak się wabią, ile mają lat, jakie jest ich umaszczenie. Można też było zrobić sobie zdjęcie. Biszkopt wcale na dzieci nie szczekał, chyba je poznał! To bardzo łagodny i miły piesek.Na koniec pobytu w schronisku dzieci obserwowały jeszcze dwa szczeniaki, które  bawiły się na wybiegu. Potem przyszedł  czas na wspólną fotografię, a pani, która pełniła funkcję gospodarza schroniska, przygotowała dla uczniów naszej szkoły dyplom i podziękowała wszystkim za wielkie serce i ogromną pomoc. My również dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za to, że tak chętnie i ofiarnie włączają się w akcje pomocy zwierzętom ze schroniska. Być może inne klasy wzorem czwartoklasistów zechcą adoptować wirtualnie któregoś psiaka, a może ktoś po konsultacjach z rodzicami  przygarnie  jakiegoś psa ze schroniska? Jesteście wspaniali i macie wielkie serca, a jak pisał Immanuel Kant: „Serce człowieka można poznać po  tym, jak traktuje zwierzęta”.

 

Katarzyna Kulbat, Iwona Deryngier