miniaturka

W dniu 5 kwietnia uczniowie drugich klas SP w Sulmierzycach udali się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku. Tam mogli obejrzeć wystawę „Zwierzęta wokół nas” – nową ekspozycję czasową ze zbiorów Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego. Kustosz Działu – Pani Elżbieta Janik opowiedziała o ekspozycji. Na wystawie został zaaranżowany las, czyli pierwotne środowisko zwierząt. Były ptaki leśne: dzięcioł, krzyżodziób i sikorki, a także wróbel domowy, jerzyk, kawka i dzwoniec oraz typowe ptaki błotne, czyli czajka, czapla i żurawie. Na ekspozycji oprócz ptaków można było zobaczyć także płazy: rzekotkę drzewną, żabę wodną, ropuchę zieloną czy żabę trawną. Ciekawą grupę stanowiły gady, a wśród nich zaskroniec zwyczajny – najbardziej pospolity wąż w naszym kraju, niejadowity, charakteryzujący się żółtymi plamami skroniowymi czy żmija zygzakowata – jedyna jadowita żmija w Polsce oraz inne zwierzęta, takie jak: dzika, kunę, kreta czy tchórza. Następnie uczniowie obejrzeli stałe wystawy Muzeum:

– „Z dziejów Radomska” obrazującą dzieje od momentu otrzymania przez Radomsko praw miejskich w 1266 r. –  do końca II Rzeczypospolitej. Na ekspozycji  umieszczono fotokopie aktu lokacji, najstarszych przywilejów i umów  cechowych oraz najstarszej XIV-wiecznej pieczęci Radomska.

– ekspozycję dotyczącą życia wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku oraz dział sztuki gromadzący eksponaty związane z Radomskiem i jego okolicami – artystyczne pamiątki po mieszkańcach kamienic i dworów oraz wyroby dawnego, lokalnego przemysłu szklarskiego i meblarskiego.

     Wycieczka była bardzo interesująca, a uczniowie wspólnie uznali, że wyjazd można zaliczyć do udanych.

                                                                     Opiekunowie