W dniu 19 października 2022 r. naszą szkołę odwiedził pan Stanisław Jantura – pasjonat przyrody, który swoją kolekcję tworzył ponad 30 lat i współpracował z największymi uczelniami w Polsce (AGH, Uniwersytetem Warszawskim czy Politechniką Śląską), a od kilku lat na zaproszenie szkół prowadzi  bardzo ciekawe lekcje przyrody.

Dlatego też nasi uczniowie podczas prelekcji mogli wysłuchać ciekawych opowieści i historyjek przystosowanych do różnych poziomów klas szkoły podstawowej oraz obejrzeć:

– ciekawą kolekcję ryb (najeżki, papugoryby, rybę tygrysią czy kostery rogate),

– rekiny (koralowego, psiego, marmurkowego),

– szczękę rekina ludojada,

– muszle ozdobne (trytony, stożki, przyłbice),

– ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek i jeżowców,

– największego ślimaka na świecie,

– największą muszlę małża,

– żywą skamieniałość (skrzypłocza),

– najjadowitszego ślimaka na świecie,

– kraby, homary, langusty

Na spotkaniu omówiono:

– powstawanie pereł,

– pierwsze pieniądze na świecie (muszle monetki),

– otrzymywanie purpury i najstarsze barwienie tkanin.

Podczas nieco odmiennej formie zajęć uczestnicy poszerzyli swoje wiadomości przyrodnicze i poznali skarby morskich głębin oraz przyjrzeli się z bliska stworzeniom, które żyją na Wielkiej Rafie Koralowej, Morzu Śródziemnym i Morzu Bałtyckim.

Przy omawianiu i pokazywaniu okazów prowadzący zwracali szczególną uwagę na ochronę przyrody, czyli Konwencję Waszyngtońską i Cites.