miniaturka

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.

W tym roku odbyło się ono 10 lutego 2023 roku.

     Głównym celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

     Pierwszoklasistów powitali starsi miłośnicy książek, którzy wcielili się w bohaterów znanych bajek dla dzieci. Odegrali oni scenkę  z życia opustoszałej biblioteki, w której jest coraz mniej czytelników. Był Koziołek Matołek, Pinokio, Czerwony Kapturek, Dobra Wróżka, Shrek, Król Bajarz i mała dziewczynka. Postacie te zjednoczyły swoje siły i działając wspólnie odczarowały dom książek. A mała dziewczynka, która przybyła do biblioteki, zapaliła we wszystkich iskierkę nadziei, iż książka była, jest i będzie ważna w życiu każdego dziecka. Pięknie podsumował to Król Bajarz, mówiąc:

„A kto patrzył, mądrze słuchał,

razem z nami się zgodzi,

że dziecko i bajka w parze lubią chodzić.

Dlatego dobrze moi mili,

że dzisiaj do biblioteki żeście przybyli”

     Po  pouczającym  przedstawieniu, pierwszaki obejrzeli krótką prezentację o zasadach korzystania z książek, odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Następnie przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz każdy z uczniów mógł już samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę.

    Na zakończenie uroczystości  uczniowie, oprócz słodkiej niespodzianki, otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy oraz Wyprawki Czytelnicze, przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.

     Wszystkim „nowym czytelnikom” życzymy, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania.