miniaturka

18 września 2023r.

            Nowy tydzień działań związanych z projektem Erasmus + rozpoczęliśmy od wizyty
w  starożytnym teatrze  w mieście Dion. Tam czekała na nas prawdziwa artystyczna uczta przygotowana przez uczniów jednej z hiszpańskich szkół współpracujących z IV Gimnazjum w Katerini. Na widowni mogliśmy więc zobaczyć się z koleżankami i kolegami z Grecji, których już poznaliśmy.

            Młodzi artyści zaprezentowali się bardzo profesjonalnie. Przedstawienie odgrywane było wprawdzie w języku hiszpańskim, ale opowiadało o przygodach mitologicznego  Odyseusza, stąd uczniowie, zwłaszcza  starsi, zrozumieli treść sztuki. Trzeba docenić przygotowanie artystów, którzy byli bardzo ekspresyjni i doskonale oddali emocje towarzyszące bohaterom. Ich dialogom, monologom  i piosenkom towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo ze sceny przez cztery osoby grające na różnych instrumentach.  Wszystko to sprawiło, że sztuka została bardzo ciepło przyjęta przez widzów. Gratulujemy naszym koleżankom i kolegom z Hiszpanii!

            Po powrocie do hotelu przyszedł czas na plastyczno- techniczne zajęcia z ekologii.

Pracowaliśmy w grupach, a naszym zadaniem było przygotowanie plakatu promującego zachowania ekologiczne, ulotki na ten temat albo stworzenie dowolnego „cuda z recyklingu”,  a więc wykonanie jakiegoś przedmiotu  z różnego rodzaju materiałów przeznaczonych do wyrzucenia, np. z butelek.   W zespołach podzieliliśmy się zadaniami, a po wykonaniu pracy zaprezentowaliśmy jej efekty również w języku angielskim.

            Po obiedzie czekało na nas kolejne wyzwanie. Wybraliśmy się do miasta, a tam uczestniczyliśmy w grze, która polegała na przeprowadzeniu po angielsku wywiadu z Grekami na temat ochrony środowiska i znalezieniu pięciu roślin charakterystycznych dla klimatu Grecji. Wszystkie działania należało udokumentować w postaci krótkiego filmiku.

To nie było łatwe zadanie, ale wszyscy poradzili z nim sobie doskonale. Na pewno zaprezentujemy efekty pracy po powrocie do szkoły.

            Późne popołudnie spędziliśmy na plaży. Nie było już tak bardzo gorąco, a na relaks nad brzegiem morza wszyscy dzisiaj z całą pewnością zasłużyli.

W imieniu uczestników wyjazdu do Grecji w ramach programu Erasmus +

 Katarzyna Kulbat