miniaturka

 

     W dniu 12 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Marcinem Koziołem, który został zaproszony w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pan Marcin to nie tylko pisarz, ale osoba o wielu pasjach i zainteresowaniach, które sprawiają, że jego książki są niezwykle interesujące, mają wymiar  edukacyjny i inspirujący.

Spotkanie odbyło się w trzech częściach:

– dla klas 1-3  zatytułowane Psyjaciele, gdzie uczniowie mieli możliwość poznać  prawdziwe historie psów należących do  kompozytora Fryderyka Chopina, podróżnika Leopolda Janikowskiego, pisarzy: Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, czy Marszałka Józefa Piłsudskiego i malarki Olgi Boznańskiej. Było to sześć nieprawdopodobnych, a jednak autentycznych opowieści z życia wielkich postaci naszej historii, w którym główną rolę odegrały psy – bichon, seter, jamnik, doberman, bokser i ratlerek. Ponadto uczniowie mogli sprawdzić swoje zdolności plastyczne uczestnicząc w warsztatach rysowania psa.

– dla klas 4-6 – spotkanie z lekturą uzupełniającą Skrzynia Władcy Piorunów, Nikola Tesla i elektryzująca nauka. W tej części uczniowie poznali biografię Nikoli Tesli, którego arcyciekawy życiorys i wiele monumentalnych wynalazków zmieniły historię ludzkości, w tym, oczywiście urządzenia do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego. Ponadto zetknęli się ze zjawiskiem synestezji czyli niezwykłą zdolnością nietypowego odbioru rzeczywistości za pośrednictwem zmysłów – np. dana osoba może widzieć dźwięki lub czuć kolory.

dla klas 7-8autor skupił się na książce Szalona historia komputerów i gier komputerowych . Była to niezwykła podróż w czasie, podczas której uczniowie poznali „przodków” naszych smartfonów i tabletów, dotknęli, a nawet rozebrali na części niektóre urządzenia, które zmieniły świat.

     Mimo poważnych zagadnień, którym pisarz poświęcił swoją uwagę, takich jak: niepełnosprawność, ekologia, zwierzęta, całe spotkanie okraszone było dużą dawką humoru. Oprócz  wciągającej narracji, autor prezentował też krótkie filmy, animacje i zdjęcia.

     Ciekawe opowieści oraz sposób prezentacji zachwyciły zarówno dzieci jak i nauczycieli.
Po każdym spotkaniu był czas na zakup książek z  autografem autora i pamiątkowe zdjęcie.

Fotorelacja ze spotkania dostępna w poniższym linku:

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM KOZIOŁEM