miniaturka

28 maja uczniowie klas 7a i 7b pod opieką p. Aleksandry Smolarek, p. Sylwii Polak-Grudzińskiej oraz p. Iwony Domańskiej-Nocoń uczestniczyli w  wycieczce do Poznania, stolicy Wielkopolski. Pierwszym punktem programu był Stadion Lecha – jeden z największych i najnowocześniejszych w Polsce, na którym rozgrywano mecze Euro 2012. Dzieci miały też możliwość zakupu pamiątek w sklepie klubowym.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie najstarszej katedry w Polsce, Katedry Poznańskiej.
W podziemiach Katedry Poznańskiej zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

Miasto to pozwala zachwycić się zabytkami gotyku, renesansu i baroku, zlokalizowanymi
w niewielkich odległościach. Wystarczy przejść z Ostrowa Tumskiego na Rynek Starego Miasta, by podziwiać tam przepiękny renesansowym ratusz, a następnie zobaczyć olśniewającą wszystkimi cechami baroku poznańską farę.

Ze Starego Rynku wyruszyliśmy do mieszczącego się niedaleko Rogalowego Muzeum Poznania, żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury. W kameralnej, swobodnej atmosferze uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w pokazie wyrabiania rogali świętomarcińskich. Kilka chętnych osób czynnie włączyło się w proces tworzenia słynnego rogala pod czujnym okiem samego Rogalowego Mistrza. Warsztaty dały także możliwość zapoznania się z elementami gwary poznańskiej oraz wysłuchania legendy o św. Marcinie.  Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika i skosztowali rogali świętomarcińskich. Zaopatrzeni w pamiątki udaliśmy się w drogę powrotną.

Wycieczka dostarczyła dzieciom i opiekunom  niezapomnianych przeżyć i wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Wróciliśmy do swoich domów zmęczeni, ale zadowoleni.