miniaturka

WIECZÓR MAGII I WRÓŻB – ANDRZEJKI 2019

Stare, polskie przysłowie mówi „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.  Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dania dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone  i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie dla najmłodszych źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.  Dzięki wróżbom uczniowie naszej szkoły  dowiedzieli się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, biznesmenów, a nawet księży. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Mieliśmy wspaniały poczęstunek – słodziutki pączek i zdrowe, pełne witaminek mandarynki.  Niezapomniane dla uczniów klas I- III będą również tańce – na parkiecie, królowały różne style i każdy mógł znaleźć cos odpowiedniego dla siebie. Starsi integrowali w tańcu młodszych  kolegów i koleżanki. Młodsi uczniowie świetnie odnaleźli się wśród starszych,  a Samorząd Szkolny perfekcyjnie sprawdził się w roli organizatorów wróżb  i magii andrzejkowego wieczoru. Wszyscy bawili się świetnie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zabawa andrzejkowa będzie równie udana.

 

                                                                                        Aleksandra Brożyna