miniaturka

GALA I WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO

„DBAM O ŚRODOWISKO”

W dniu 28 listopada 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach wzięli udział w uroczystej Gali podsumowującej       I Wojewódzki Konkurs Ekologiczny „DBAM O ŚRODOWISKO”, która odbyła się w Łodzi, w kompleksie EC1. „Walczymy ze smogiem” – takie było główne hasło konkursu plastycznego, w którym wzięło udział ośmioro uczniów naszej szkoły, zaś jego głównym organizatorem było Województwo Łódzkie przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

„Misją I Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego jest pogłębienie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych. Jest to zaledwie jeden z wielu małych kroków, które staramy się postawić w kierunku zdrowego środowiska naturalnego. Prawdziwą dumą napawa nas, że zechcieliście Państwo uczynić ten krok razem z nami” – czytamy w zaproszeniu na uroczystą Galę.

Pierwsza część Gali, bardzo uroczysta i oficjalna, miała miejsce w sali Jezioro Pamięci, w kompleksie EC1. Do I Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego ,,Dbam o środowisko” zostało zgłoszonych 1008 prac uczniów szkół podstawowych z regionu łódzkiego. Kapituła nagrodziła 30 autorów. W finałowej gali wzięło udział ponad 500 uczniów. Po podsumowaniu konkursu nastąpił pokaz filmów edukacyjnych nawiązujących tematycznie do zagadnień ekologii. Następnie uczestnicy Gali zwiedzili wystawę prac konkursowych  i przeszli do Centrum Nauki i Techniki, gdzie czekała na zaproszonych dodatkowa niespodzianka – możliwość zwiedzenia Centrum i skorzystania z atrakcji, które się w nim znajdują. W oryginalnych wnętrzach zabytkowej Elektrowni Łódzkiej zwiedziliśmy wiele ciekawych eksponatów, wzięliśmy udział  w zespołowych grach, przeszliśmy ścieżkę edukacyjną  „Skąd się bierze prąd? – Przetwarzanie energii”. Niesamowita przestrzeń, połączenie dawnych maszyn, historycznych instalacji i urządzeń z nowoczesnymi formami prezentacji zrobiły na nas ogromne wrażenie.

 

                                                                                                      Iwona Deryngier