WYCIECZKA DO WARSZAWY

     W dniu 9 października uczniowie klas drugich i trzecich wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W stolicy odwiedzili Planetarium, gdzie dzięki najnowocześniejszym technologiom, mogli znaleźć się bliżej gwiazd. Prowadzący przybliżył uczniom zjawiska, które aktualnie można zaobserwować na niebie, opowiedział o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym oraz odległych miejscach we Wszechświecie.

     Ponadto wycieczkowicze obejrzeli  film pt.  „Polaris. Kosmiczna łódź podwodna i tajemnica polarnej nocy” – mądry i piękny film animowany, który poprzez wciągającą historię przybliża widzom różne rodzaje ciał niebieskich i wprowadza pojęcie ruchu obrotowego Ziemi oraz najważniejsze elementy metody naukowej.

      Następnie uczniowie udali się do pobliskiego Centrum Nauki Kopernik. Tam obejrzeli wystawę czasową „Rowery”, gdzie z bliska mogli przyjrzeć się tym maszynom, poznać ich budowę, historię, kontekst naukowy i społeczny. W innych punktach Centrum, uczniowie mieli okazję odkrywać interaktywne stacje badawcze, ułatwiające zrozumienie zjawisk fizycznych – mogli się dzięki nim dowiedzieć, jak powstają fale, drgania czy prąd lub jak działa magnes i jak zachowują się płyny. W jeszcze innych miejscach dzieci miały okazję, by ćwiczyć umiejętność pisania i rysowania czy rozwijać motorykę małą.

     Na zakończenie wizyty w Centrum wycieczkowicze zjedli obiad i spacerem udali się na taras widokowy Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie z dachu  mogli podziwiać panoramę miasta, widok na Wisłę oraz bogactwo roślin. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jest on bardzo popularnym miejscem odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów.

     Zmęczeni, ale pełni wrażeń w późnych godzinach wieczornych dotarliśmy do Sulmierzyc, gdzie na uczniów czekali stęsknieni rodzice.