miniaturka

„Jest takie miejsce…”, czyli wizyta w „Osikowej Dolinie”

 

Wraz z nadejściem grudnia wszyscy coraz częściej myślą o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki, w sklepach kuszą świąteczne łakocie i ozdoby. Również w szkole czuć atmosferę zbliżających się świąt, w salach  lekcyjnych i na korytarzach pojawiają się świąteczne dekoracje, rozbrzmiewają też kolędy i pastorałki.

            Magiczna atmosfera świąt towarzyszyła także uczestnikom wyjazdu do „Osikowej Doliny”, gdzie 1 grudnia 2021r. uczniowie klas IVa, IVb, Va i VI Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach  wzięli udział w warsztatach artystycznych  i własnoręcznie wykonali choinkę z drewna osikowego.

            W „Osikowej Dolinie” w gminie Koziegłowy na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej od 2010r. prowadzone są warsztaty osikowego rękodzieła dla dzieci. Organizatorzy na bazie wieloletnich doświadczeń oraz spełniając  współczesne  oczekiwania,  opracowali tematyczne kolekcje Osikowej Akademii Małego Artysty. Jest to seria Zestawów Kreatywnych Zrób To Sam, zawierających wszystkie niezbędne materiały do samodzielnego wykonania danego wzoru wraz z instrukcją.  Choć oferta jest całoroczna, to właśnie wykonanie bożonarodzeniowego drzewka cieszy się ogromną popularnością i dlatego uczniowie z naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczyli w takich warsztatach.

Oprócz ogromnej frajdy, jaką było samodzielne klejenie i dekorowanie drzewka z osikowych płatków, dzieci spotkały się też z twórcami rękodzieła i miały możliwość obserwować ich pracę. Warsztaty to okazja nie tylko do ćwiczeń sprawności manualnej, ale też doskonalenie koncentracji, uwagi i cierpliwości oraz świetna lekcja poszerzająca wiedzę zarówno przyrodniczą, jak i historyczną. To także możliwość obcowania z naturą  i podziwiania bogatego wachlarza osikowego drewna z bogactwem kolorów, kształtów i form. 

Z całą pewnością uczniowie ze szkoły w Sulmierzycach odwiedzą jeszcze  to niezwykłe miejsce, może przy okazji innych świąt …

                                                          Organizatorzy wyjazdu do „Osikowej Doliny”