miniaturka

„Kopciuszek” znany i nieznany

 31 marca 2022r. uczniowie klas IVa, IVb i VI ze szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach wyjechali na wycieczkę do stolicy naszego regionu. Głównym  celem wyjazdu było obejrzenie baletowego przedstawienia pt. „Kopciuszek” w Teatrze Wielkim w Łodzi. To z całą pewnością było dla wielu uczniów zupełnie nowym doświadczeniem. Obejrzeli spektakl, w którym główną rolę odgrywały muzyka i taniec. Artyści dzięki przygotowanym układom choreograficznym  i  wykorzystując gesty, mimikę i mowę ciała, wspaniale opowiedzieli znaną wszystkim dzieciom i dorosłym  historię  biednej sieroty, wykorzystywanej i krzywdzonej przez złą macochę i jej dwie aroganckie córki. Na scenie nie mogło zabraknąć księcia, który zakochał się w Kopciuszku i dobrej wróżki,   za sprawą której główna bohaterka udała się na bal.

Przedstawienie „Kopciuszek”  w  Teatrze Wielkim w Łodzi miało premierę w 2007r. Muzykę do niego skomponował Gioacchino Rossini, a choreografię opracował   Giorgio Madia. Cieszy się ono nadal dużym zainteresowaniem, a wcześniej otrzymało  nagrody-  ZŁOTĄ MASKĘ dla Giorgia Madii za najlepszą inscenizację w sezonie 2006/2007 oraz ZŁOTĄ MASKĘ dla Cordelii Matthes za najlepsze kostiumy i dekoracje w sezonie 2006/2007.

            Faktem jest, że odbiór sztuk baletowych nie jest najłatwiejszy. Trzeba jednak przyznać, że uczniowie naszej szkoły należą do bardzo uważnych i bystrych obserwatorów.  Zauważyli oni, że kobiece role macochy oraz złych sióstr były odgrywane przez mężczyzn. Taką uwagą od razu podzielili się z opiekunami. Reagowali też żywo na komiczne fragmenty sztuki, a zaraz po zakończeniu przedstawienia dzielili  się wrażeniami i mówili, co im się najbardziej podobało.

            Po spektaklu przyszedł czas na zjedzenie posiłku, a potem były wyczekiwane dwie godziny zabawy na trampolinach. Tak więc wycieczka do Łodzi to uczta dla ducha i dla ciała.

Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale mamy nadzieję, że zadowoleni i z myślą, że dobrze byłoby jeszcze kiedyś na taką  wycieczkę pojechać.

Organizatorki wyjazdu