miniaturka

Nie jesteśmy obojętni, jesteśmy na niebiesko

Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole.

 

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych  21 stycznia 2008r.  Główną jego ideą jest podnoszenie świadomości  społeczeństwa, z jakimi problemami muszą zmagać się w życiu codziennym osoby
z autyzmem.

            Uczniowie Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach dołączyli do tych, którzy solidaryzują się z ludźmi ze spektrum autyzmu. 8 kwietnia 2022r. odbyła się w szkole lekcja otwarta. Uczestniczyli w niej uczniowie klas III, IV, V i VI. Jej  celem było wyjaśnienie, w jaki sposób akustycy postrzegają świat oraz zaapelowanie
o zrozumienie społeczne i akceptację, czego  każdy człowiek tak bardzo potrzebuje, by móc czuć się bezpiecznie i realizować swoje plany oraz marzenia.  Tego dnia w szkole dominował kolor niebieski jako symbol autyzmu. Uczniowie przyszli do szkoły w niebieskich ubraniach, mieli niebieski baloniki, a tym samych pokazali, że rozumieją, akceptują i wspierają osoby
ze spektrum autyzmu.

            To była bardzo ważna i niezwykle potrzebna lekcja. Należy rozwijać od najmłodszych lat wśród dzieci potrzebę akceptacji i tolerancji. Trzeba uczyć wyrozumiałości i empatii. Uczniowie naszej szkoły z pewnością wiedzą, że autyzm to nie choroba, to inny sposób postrzegania świata i myślenia, który wymaga zrozumienia.

 

Organizatorzy lekcji otwartej