miniaturka

29 marca 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Warsztatach Archeologicznych, prowadzonych przez zawodowych archeologów, absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, panią Agnieszkę i pana Pawła. To było niesamowite spotkanie z historią. Warsztaty były bardzo dynamiczne, uczniowie byli angażowani do licznych, zróżnicowanych aktywności. Oglądali przedmioty z przeszłości, dotykali zabytki oraz surowce, z których zostały wykonane, słuchali dawnych dźwięków (tych wydawanych przez prehistoryczne instrumenty, jak i tych, które towarzyszyły wykonywaniu codziennych czynności), uczestniczyli w różnych formach aktywności manualnej (lepili, malowali, pisali, wiercili).

Uczniowie klas trzecich i czwartych, podczas warsztatów pod hasłem „Jaba daba duuu!”  dowiedzieli się, jak wyglądało życie naszych najstarszych przodków z epoki kamienia oraz skąd na Ziemi wzięli się pierwsi ludzie i czy byli do nas podobni. Zobaczyli model czaszki Australopiteka, kości mamuta i rozmawiali o trudach życia w epoce lodowcowej. Poznali najdawniejsze sposoby rozpalania ognia, a każde z dzieci samodzielnie spróbowało jednej z nich. Uczniowie samodzielnie wiercili przy pomocy krzemiennych wiertarek zamachowych oraz zobaczyli jak ludzie w epoce kamienia robili ostre narzędzia i zabójczą broń z krzemienia. Każdy uczestnik wykonał jaskiniowe, wydmuchiwane malowidło oraz pradziejowy naszyjnik, a także samodzielnie ulepił paleolityczną figurkę z gliny.

„Czasem na glinie, czasem na pergaminie” to warsztaty dla klas czwartych  i piątych. Uczestnicy zajęć poznali historię powstania i rozwoju pisma, od najdawniejszych czasów do pierwszych drukarek. Zobaczyli i dotknęli  różne dawne materiały piśmiennicze, jak papirus, pergamin i papier czerpany. Podczas warsztatów każdy uczestnik wykonał wydmuchiwany jaskiniowy podpis, samodzielnie napisał na glinie tekst pismem klinowym w języku starożytnych Sumerów oraz używał  prawdziwego gęsiego pióra, próbując swoich sił w średniowiecznej kaligrafii. Uczniowie zobaczyli jak Egipcjanie wytwarzali papirus i samodzielnie odczytali tekst  napisany prawdziwymi hieroglifami. Każdy uczestnik spotkania, jak prawdziwy Rzymianin, przy pomocy stilusów, pisał na tabliczce woskowej. Uczniowie wspólnie rozszyfrowali także kipu – pismo węzełkowe cywilizacji Inków oraz zobaczyli jak dawniej zabezpieczano listy  i koperty za pomocą pieczęci lakowych.

„Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” to spotkanie dla klas piątych, podczas którego uczniowie usłyszeli i zobaczyli jak wyglądało życie codzienne przeciętnego starożytnego Rzymianina 2000 lat temu. Dowiedzieli się, czym było Imperium Rzymskie i dlaczego jest ono tak ważne dla każdego młodego Europejczyka. Rozmawiali o tym, dlaczego starożytni  Rzymianie byli tak genialnymi budowniczymi. Wszyscy uczestnicy ułożyli razem model łuków architektonicznych wykorzystywanych w wiaduktach akweduktów. Uczniowie ułożyli też mozaiki z prawdziwych marmurowych kostek, odtwarzając zabytkowe mozaiki ze starożytnych Pompejów. Zobaczyli też jak działały lampki oliwne. Rozmawiali o rzymskich legionistach i razem spróbowali swoich sił w ustawianiu się w bojowym Szyku Żółwia. Pisali też na woskowych tabliczkach, a każdy uczestnik zagrał i samodzielnie ulepił planszę do starożytnej gry planszowej Tabula Lusoria.