miniaturka

12 kwietnia 2022 roku uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach zostali uroczyście pasowani na „świetliczaka”.To uroczystość, która już od kilkunastu lat jest tradycją naszej szkoły, na stałe wpisała się  w kalendarz szkolnych uroczystości.

Starsze koleżanki i koledzy przygotowali krótki program artystyczny, w trakcie którego  recytowali wiersze oraz pomagali pierwszakom zdobyć tytuł „świetliczaka”. Pierwszoklasiści poddawani byli różnym próbom, zadaniom i testom „gotowości świetlicowej”. Na kilkadziesiąt minut przenieśli się w bajkowy świat różnych księżniczek, baśniowych zwierząt, czarownic  i wróżek. Przypomnieli sobie bohaterów najbardziej znanych utworów dla dzieci, tych książkowych i filmowych, bo kolejne zadania  i próby tematycznie do nich nawiązywały. Dzieci musiały udzielić odpowiedzi na bajkowe zagadki – pytania ukryte w jajkach – niespodziankach, odgadnąć tytuł bajki lub jej bohatera za pomocą wylosowanego rekwizytu oraz podać tytuł utworu na podstawie wysłuchanego fragmentu muzyki, stanowiącej tło muzyczne danej bajki lub filmu. Były również zabawy ruchowe, testy na spostrzegawczość  i uwagę, a wśród nich m.in.: „próba Kopciuszka”, układanie puzzli, budowanie wieży z klocków, sprawnościowy tor przeszkód. W ostatniej próbie („Prawda czy fałsz?”) pierwszoklasiści udowodnili, że znakomicie znają regulamin świetlicy – ich odpowiedzi na zadawane pytania były bowiem bezbłędne.

W drugiej części spotkania, tej bardziej oficjalnej, pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie, a tym samym zostali pasowani przez Panią Wicedyrektor na świetlicowego kolegę i koleżankę – „świetliczaka”, czyli członka naszej szkolnej, świetlicowej społeczności. W dowód tego przyjęcia każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom – certyfikat przyjęcia do świetlicowej braci oraz złożył odcisk swojego serdecznego paluszka na akcie ślubowania.

W końcowej części spotkania uczniom klas pierwszych wręczone zostały upominki – pojemniki na szkolne przybory z kolorowymi kredkami, wykonane przez koleżanki i kolegów ze starszych klas. Recytacja pożegnalnego wiersza oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcia – to ostatnie punkty uroczystości.

Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie spotkania, a gościom dziękujemy za przybycie. Pierwszakom składamy serdeczne gratulacje – obyście zawsze byli tak uśmiechnięci i zadowoleni, jak w ten wtorkowy dzień.

                                                       Organizatorzy spotkania: wychowawcy świetlicy