miniaturka

 Egzamin  uprawniający do  zdobycia  KARTY  ROWEROWEJ

 w Szkole Podstawowej księcia Józefa Poniatowskiego

w Sulmierzycach w roku szkolnym 2021/2022

W czerwcu 2022 roku w Szkole Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach odbył się egzamin uprawniający do zdobycia karty rowerowej. Przystąpili do niego uczniowie klas czwartych i kilkoro uczniów klasy piątej – ogółem 35 uczniów (IVa – 14 uczniów, IVb – 15 uczniów, Vb – 6 uczniów).

Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczniowie pisali test składający się z 25 pytań, a warunkiem zaliczenia było uzyskanie 80% poprawnych odpowiedzi. W części praktycznej, w dniu 13 czerwca,  musieli pokonać rowerowy tor przeszkód, wykazać się znajomością zasad bezpiecznego poruszania się rowerem. Nad prawidłowym przebiegiem części praktycznej egzaminu czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie z Wydziału Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze sprawdzali kilka istotnych elementów ważnych dla bezpieczeństwa w ruchu ulicznym, m.in.: upewnienie się  o możliwości jazdy, płynne ruszanie z miejsca, włączanie się do ruchu, sprawne hamowanie i zatrzymanie pojazdu w wyznaczonym miejscu oraz umiejętność sygnalizowania zmian kierunku jazdy.

Tegoroczny egzamin praktyczny przygotowany został we współpracy z nauczycielem techniki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bogumiłowicach. Uczniowie klasy IV tamtejszej szkoły zdawali egzamin praktyczny w sulmierzyckiej szkole.

Wszyscy pomyślnie zaliczyli egzamin i otrzymali karty rowerowe, uprawniające do poruszania się po drogach. Dla wszystkich uczniów zdających egzamin Urząd Gminy  w Sulmierzycach ufundował upominek – plecak, który zapewne doskonale sprawdzi się jako idealny dodatek na letnie, rowerowe wycieczki.

 

                                                                        nauczyciel techniki:  Iwona Deryngier