miniaturka

UROCZYSTE OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY 

KSIĘCIA JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

W dniu 8 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej im księcia Józefa Poniatowskiego odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona  z okazji 260 rocznicy urodzin, 210 rocznicy śmierci oraz czwartej rocznicy przywrócenia Józefa Poniatowskiego na patrona naszej szkoły.

Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się dużo wcześniej. Zostały ogłoszone konkursy, tj. na wykonanie kartki urodzinowej dla księcia Józefa Poniatowskiego wraz z życzeniami oraz na projekt muralu, który będzie zdobił ścianę korytarza w naszej szkole.

Ponadto uczniowie mieli do wykonania transparenty z hasłami o patronie.

W dniu uroczystości wszyscy uczniowie w klasach obejrzeli film przypominający im o życiu i działalności księcia Józefa Poniatowskiego. Następnie zebrali się w hali sportowej, by wspólnie uczcić ten dzień.  Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Gminy i dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. Po części oficjalnej (wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i przemówieniu pani dyrektor i zaproszonych gości), nastąpiła prezentacja patrona szkoły od A do Z, którą przedstawili wybrani uczniowie klas IV. Później dzieci klasy IIb wystąpili w inscenizacji poświęconej życiu księcia Józefa Poniatowskiego. W dalszej kolejności prezentowali się uczniowie przebrani w postacie historyczne z przełomu XVIII i XIX wieku. Na scenie pojawili się min. Książę Józef Poniatowski, król Stanisław August Poniatowski, Napoleon Bonaparte, Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Jan Henryk Dąbrowski, Ignacy Krasicki, caryca Katarzyna i damy dworu,  kosynier, ułan i szlachcic. Niecodziennym  i wyjątkowym punktem programu było zakopanie kapsuły czasu, w której zamknięto zapiski każdej klasy wraz ze zdjęciem klasowym oraz listem do osób z przyszłości. Kapsuła czasu zostanie ponownie otwarta za 10 lat, o czym informuje umieszczona obok tabliczka. Na zakończenie  części oficjalnej ulicami Sulmierzyc wyruszył pochód z przygotowanymi transparentami.

Po powrocie do szkoły uczniowie mogli skosztować kruchych ciasteczek austriackich, tzw. waniliowych księżycy, waty cukrowej bądź popcornu, który na bieżąco przygotowywały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz na świeżym powietrzu posilić się gorącą kiełbaską z grilla, ufundowaną przez Radę Rodziców. Dla chętnych czekał niestandardowy konkurs historyczny, gdzie uczniowie musieli zeskanować kod QR i szukać odpowiedzi do pytań na szkolnych korytarzach.

Cała społeczność szkolna mogła podziwiać i pogłaskać konia Perłę, śliczną klacz w kolorze karym. Opiekunem konia jest mama jednej z uczennic. Pani Ania chętnie zaprezentowała uczniom techniki jazdy konnej oraz opisała strój jeźdźcy.

     Po tak napiętym i pełnym wrażeń dniu uczniowie  wrócili do domów.

 

 Pełna fotorelacja z obchodów Dnia Patrona w Naszej Szkole! 

do pobrania w poniższym linku:

Dzień Patrona Naszej Szkoły!