miniaturka

weekend, 16-17 września 2023r.

            Sobota i niedziela to czas kolejnych bardzo ciekawych aktywności w ramach projektu Erasmus +.

            W sobotę zaraz po śniadaniu wsiedliśmy do kolejki turystycznej, która z Platamonas zwiozła nas do nowoczesnego kurortu  Noi Peri. W czasie jazdy oglądaliśmy greckie domy, ogrody, ulice i sklepy. Obserwowaliśmy, jak miasteczka budzą  się do życia, patrzyliśmy na przechadzających się po ulicach turystów i na mieszkańców załatwiających różne swoje  sprawy. Po południu ochłodziliśmy się morską kąpielą, a punktualnie o 17.00 wyjechaliśmy na wycieczkę do Starego Pandeleimonu- urokliwej miejscowości położonej wysoko w górach. Już w czasie podróży zachwycaliśmy się przepiękną panoramą Riwiery Olimpijskiej, a gdy  weszliśmy do wioski i zaczęliśmy kroczyć kamiennymi uliczkami wśród kolorowych stoisk z pachnącymi ziołami, olejkami, miodami, herbatami i  kosmetykami,  poczuliśmy się jak w bajce. Otrzymaliśmy też ciekawe zadanie do wykonania. Musieliśmy namówić spotkanych tutaj Greków do powtórzenia po polsku łamańca językowego

„Stół z powyłamywanymi nogami”.

To nie tylko świetna zabawa, ale też okazja, aby poćwiczyć konwersacje w języku angielskim.

            W niedzielę natomiast zobaczyliśmy słynne Meteory, a więc klasztory kościoła protestanckiego zawieszone między ziemią a niebem, które wznoszą się jako skalisty las na Równinie Tessalskiej, niedaleko miasta Kalambaka.  Jest to jedna z największych atrakcji Grecji wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.W wolnym tłumaczeniu grecka nazwa metéoros oznacza „zawieszony w powietrzu”. Widok był imponujący, a ciekawe opowieści pani przewodnik o początkach klasztorów, życiu mnichów, religii w Grecji, cerkwiach i  pisaniu ikon niezwykle wzbogaciły naszą wiedzę historyczną. W tym pięknym miejscu zrobiliśmy mnóstwo zdjęć. Trudno nam było oderwać wzrok od monumentalnych, stromych  skał, to prawdziwy cud natury. Nawet  twórcy serii o Jamesie Bondzie zdecydowali, że greckie Meteory, staną się scenerią do jednego z filmów. Meteory trzeba zobaczyć!

W imieniu uczestników wyjazdu do Grecji w ramach programu Erasmus +

 Katarzyna Kulbat