miniaturka

W dniu 10 listopada 2023 roku z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Sulmierzycach odbyła się lekcja otwarta pod hasłem  „Bohaterowie naszej wolności”, którą przygotowali nauczyciele: Iwona Deryngier, Krystyna Pietrzyk, Aleksandra Pazera, Olga Majewska, Paweł Mielczarek. Była to uroczystość poświęcona ojczyźnie i walce o jej wolność. Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu – symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne. 11 listopada to dzień refleksji wielu pokoleń Polaków nad wartością wolności. W sposób szczególny tego dnia otaczamy pamięcią twórców Niepodległej, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy. Organizatorzy już w październiku zaprosili do udziału  i zaangażowali  w przygotowanie spotkania wszystkich uczniów i  wychowawców klas sulmierzyckiej szkoły.  Twórcom lekcji udało się zrealizować przyjęte cele: wzmacnianie szacunku do Ojczyzny, bohaterów i symboli narodowych; poznanie wybranych faktów i wydarzeń z dziejów narodu polskiego, tła historycznego oraz postaci związanych z odzyskaniem niepodległości Polski; uświadomienie, w jaki sposób Polacy bronili własnego języka i kultury narodowej; zachęcenie do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym naszej szkoły;  rozwijanie pomysłowości, wyobraźni i kreatywności; integracja szkolnej społeczności.  W pierwszej części spotkania odbyła się uroczysta akademia, w której wystąpili głównie  uczniowie klasy VIa  wspierani przez kolegów i koleżanki z innych klas. Recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne, wykonawcy zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Przeprowadzili wszystkich zgromadzonych przez trudne i ciężkie losy Polski –  od pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku, poprzez Powstanie Kościuszkowskie, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, Powstanie Styczniowe,  I wojnę światową, aż do roku 1918, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolności. W drugiej części lekcji otwartej, kolejno wszystkie klasy prezentowały wylosowaną wcześniej postać, bohatersko związaną z walką o niepodległość i wolność naszego kraju. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i bardzo skrupulatnie oraz rzetelnie przygotowali plakaty, wiersze, transparenty i informacje o ważnych dla Polski postaciach historycznych: Józefie Piłsudskim, Adamie Mickiewiczu, Fryderyku Chopinie, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosie, Witalisie Studzińskim, Romualdzie Trauguttcie, Wojciechu Korfantym, Ignacym Daszyńskim, Janie Matejko, Józefie Wybickim, Lucjanie Kwaśniewskim, Emilii Plater, Józefie Sowińskim, Romanie Dmowskim, Józefie Hallerze. W końcowej części lekcji otwartej nastąpiło rozstrzygnięcie i wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom  Szkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Bohaterowie naszej wolności”.

             Na koniec wszyscy mogli skosztować pysznej zupy dyniowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski przy pomocy pań z obsługi.

                                                                                                                               Organizatorzy: I.Deryngier, A. Pazera, K. Pietrzyk, P. Mielczarek, O. Majewska