miniaturka

  8 maja 2024 roku w hali sportowej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 261 rocznicy urodzin patrona naszej szkoły. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Rady Gminy Sulmierzyce, samorządu terytorialnego oraz dyrektorzy z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie klasy IVa przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkoły. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów klasy IVa pozwoliły przenieść się w przeszłość i dostarczyły wielu wzruszeń.
Całość uzupełniona została prezentacją.
W drugiej części uroczystości uczniowie odbyli lekcję poświęconą księciu Józefowi Poniatowskiemu. Najpierw wspólnie, w klasach wykonali obraz księcia, który wyeksponowali na wystawce. Później wysłuchali i przypomnieli sobie najważniejsze informacje z życia patrona, by następnie poprawnie rozwiązać test.
Tego dnia w szkole przeważał strój galowy i panowała podniosła atmosfera.